Понеділок, 18 січня 2021
. -13 oC пасмурно

EUR 33.65/34.25 USD 27.95/28.35
ukenru

Полiтика

Дострокові парламентські вибори і все, що про них треба знати

Pin It

Вибори президента  Україна пережила. Було складно, але ми впоралися. Тепер перед країною з'явився новий виклик: парламентські вибори, які відбудуться на півроку раніше запланованого. Дата 27 жовтня легким розчерком президента Володимира Зеленського змінилася 21 липня.

Україна – парламентсько-президентська республіка, тому вибори до Верховної Ради є не менш важливими, ніж президентські. Рада – законодавчий орган, представлена однопалатним парламентом, до якого входять 450 народних депутатів. Щоправда, через неможливість проводити вибори в окупованих Донецькій та Луганській областях, а також в анексованому Криму, їх кількість скоротилася до 423.

Як відбуваються вибори до Верховної Ради і як розподіляють 450 місць, хто може брати участь у виборах і що для цього треба? Розбираємося разом!

Особливості виборів до парламенту України

Депутатів Верховної Ради обирають, як і президента, на 5 років шляхом таємного голосування. Щоб стати депутатом, потрібно мати більш ніж 21 рок, протягом 5 років проживати на території України і не мати непогашеної судимості.

Вибори відбуваються за змішаною системою:

- 225 депутатів обираються за пропорційною в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій. Виборець голосує лише за одну партію. Що більше людей за неї проголосує, то більше її кандидатів стануть депутатами у порядку виборчого списку "від першого номера вниз".

- 225 депутатів обираються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах. Виборець може проголосувати тільки за одного кандидата у своєму окрузі. Депутатом стане той, хто збере в окрузі найбільше голосів.

Після перемоги на виборах депутати складають присягу:

"Присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут українського народу. Присягаю додержуватися Конституції України та законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників".

Як висувають кандидатів

Кандидати-самовисуванці можуть балотуватися виключно в одномандатних округах, тоді як кожна партія може висувати своїх кандидатів як в одномандатних, так і в мажоритарних округах.

Виборча застава є й на парламентських виборах. У разі висування партією кандидата в загальнодержавному окрузі застава становить одну тисячу розмірів мінімальних зарплат. У разі висунення кандидата в одномандатному окрузі ця застава становить десять розмірів мінімальних зарплат.

Невелика вправа з математики: мінімальна зарплата в Україні наразі становить 4173 грн, тобто за одного кандидата в загальнодержавному окрузі потрібно внести заставу 4,173 млн.

Виборча застава повертається лише в разі перемоги. Решту перераховують до держбюджету.

Загалом партія може висунути або виборчий список кандидатів у депутати від партії в загальнодержавному окрузі (але не більш ніж 225 осіб), або по одному кандидату в депутати в кожному одномандатному окрузі.

Виборчий процес 

Позачергові вибори депутатів проводять останньої неділі по закінченні 60 днів з дня опублікування указу президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України. При цьому виборчий процес позачергових виборів депутатів починається з дня, який іде наступним після дня опублікування указу.

Отже, в Україні виборчий процес розпочався 24 травня, це означає, що до 10 червня кандидати в народні депутати від політичних партій можуть висувати свої кандидатури. Самовисуванцям пощастило трохи більше: у них часу – до 20 червня включно. Реєстрація в ЦВК триватиме з 20 до 25 червня. Після реєстрації починається передвиборча агітація. 

При цьому до 8 липня включно партії та кандидати можуть скасувати реєстрацію. ЦВК, своєю чергою, до 10 липня включно повинен ухвалити рішення щодо скасування реєстрації кандидата.

Виборці, які голосуватимуть не за місцем реєстрації, до 15 липня включно повинні звернутися до Держреєстру виборців для зміни місця голосування.

Передвиборча агітація закінчується за добу до виборів. З 00:00 19 липня починається "день тиші".

Вибори до Верховної Ради України відбудуться 21 липня з 08:00 до 20:00.

Результати виборів ЦВК має встановити до 5 серпня включно.

 

При використанні матеріалів інтернет-газети " Кам'янець LIVE" обов'язковим є посилання із зазначенням джерела "Кам'янець LIVE" та із використанням гіперлінка на "live-kp.com"

Создание сайта интернет газеты "Сайтостроитель" создание сайта | интернет-магазина