21.08.2019
. 18 oC ясно

EUR 27.60/28.35 USD 25.00/25.35
ukenru

Полiтика

Новий порядок перевірки декларацій дозволяє посадовцям уникнути відповідальності за незаконне збагачення: подробиці

Новий порядок перевірки декларацій НАЗК допомагає корупціонерам, заважає боротьбі з корупцією та обмежує доступ громадян до інформації, передає  uainfo

Напередодні Нового року Агентство із запобігання корупції змінило свій порядок перевірки е-декларацій. 21 грудня там прийняли рішення, яке набуло чинності в січні 2019-го після реєстрації Мін'юстом.

Причина змін – запуск так званої автоматизованої перевірки. Однак ці зміни нівелюють суть автоматизованої перевірки, оскільки фактично дозволяють НАЗК і далі в ручному режимі контролювати весь процес. 

Для довідки: автоматична перевірка має полягати у звірянні даних декларації між собою, в деклараціях за різні роки й із даними державних реєстрів. Така система дозволила би зробити базову перевірку мільйонів декларацій в автоматизованому режимі за лічені дні, якщо не години. І головне – вона була розроблена ще 2016-го, але новостворене НАЗК від неї відмовилось, щоб останні два роки перевіряти декларації в ручному режимі. Оскільки міжнародні партнери продовжували вимагати запуск автоматичної перевірки як умову для отримання Україною фінансової підтримки, у вересні 2018-го НАЗК оголосило, що запустить автоматизовану систему щойно буде забезпечено технічну можливість. Цікаво, що "технічна можливість" була забезпечена в день, коли набули чинності зареєстровані Мін'юстом зміни до Порядку повної перевірки. 

У чому проблема з рішенням НАЗК?

У ньому фактично закладена можливість взагалі не перевіряти та, як і раніше, маніпулювати перевірками декларацій. Передбачається, що в результаті так званого логічного й арифметичного контролю (набір критеріїв, відповідність кожному з яких додає певних балів), треба набрати 2000 умовних "балів", аби декларацію далі перевіряли за реєстрами. При цьому НАЗК опублікувало в офіційному державному віснику всі ці критерії з усіма "балами". Із таким же успіхом вони могли сказати: щоб вашу декларацію не перевіряли, заповнюйте її за цими правилами.

У документі також конкретно написано, що результати логічного й арифметичного контролю не підлягають опублікуванню та можуть надаватися лише на запит особи, стосовно якої такий контроль було проведено. Тобто результати такої перевірки буде неможливо побачити чи проконторолювати, кого, в якому порядку та з яких підстав перевіряють.

При цьому результати такого автоматизованого контролю не поширюються на декларації, які НАЗК вже перевірило. Умовно: виявиться в результаті такої перевірки, що декларацію президента треба перевіряти – а пізно! Вже всі три перевірені, індульгенції підписами скріплені.

Новим порядком НАЗК також суттєво обмежило доступ нам, громадянам, як до інформації про результати перевірок, так і можливості ці перевірки ініціювати. Так, наприклад, результати вже згаданого логічного й арифметичного контролю, які є передумовою для початку повної перевірки, не публікуються і не надаються на запит. А для того, щоби НАЗК розпочало перевірку за заявою, тепер треба, щоб надіслана інформація обов'язково підтверджувалися даними з державних реєстрів і баз даних. Враховуючи, що реєстри неповні, доступ до багатьох залишається закритим, ними треба вміти користуватись, а за користування деякими – ще й платити

 

При використанні матеріалів інтернет-газети " Кам'янець LIVE" обов'язковим є посилання із зазначенням джерела "Кам'янець LIVE" та із використанням гіперлінка на "live-kp.com"

Розсилка

Підпишіться на розсилку. Не пропустіть жодної новини.

Це не спам!

© "Сайтостроитель - створення сайту інтернет-газети "

Создание сайта интернет газеты "Сайтостроитель" создание сайта | интернет-магазина