Вівторок, 11 серпня 2020
. 18 oC ясно

EUR 32.05/32.70 USD 27.40/27.80
ukenru

Новини мiста

Башта Стефана Баторія: 450 років на захисті Кам’янця-Подільського

Більше 450 років на захисті Кам’янця-Подільського – це серйозно!
    Ця башта стояла на варті північної частини Кам’янця-Подільського, починаючи з 1565 р. Збудована замість старовинних в’їзних воріт ХІІІ ст.
    Вона входить до оборонних укріплень, які ще мають назву Верхня польська брама. Вигляд мала грізний і неприступний: висока, 5-ярусна, з вузькими бійницями.
    Башта Стефана Баторія стала і в’їздом до міста, і оглядовою вежею, і пристосованою для обстрілів ворога спорудою.

Три імені башти

1. Королівська. Придворний зодчий тодішнього короля Польщі Стефана Баторія, Камеріно Рудольфіно, у 1585 р. здійснив значні добудови башти, зокрема, дотичний до неї корпус із проїздом, більш відомий як Вітряна брама. Ім’я Стефана Баторія стало найпопулярнішою назвою башти.

2. Кушнірська. Таке ймення вона отримала у народі після того, як у XVII ст. її відремонтували за кошти майстрів кушнірського цеху.

3. Семиповерхова. У 1785 р. до башти прибудували ще два поверхи і прямокутний корпус. Це будівництво здійснювалось тодішнім комендантом міста Яном де Вітте на кошти короля Станіслава Августа. Про це свідчить збережена донині пам’ятна таблиця на фасаді зі сторони Кам’янця-Подільського.

5 причин популярності

1. Пам’ятка містобудування та архітектури національного значення. Її зображають на листівках, магнітах та інших сувенірах, як один із символів міста.

2. Збережений вигляд. Сучасний турист має змогу споглядати як власне башту Стефана Баторія із прямокутним корпусом справа та Вітряною брамою зліва, так і залишки колишніх оборонних мурів. Зокрема, Михайлівську арку, що прилягає до башти.

3. Легендарна таблиця над Вітряною брамою, написана латинською мовою. Її наказав встановити король Станіслав Август, чим засвідчив свою участь у розбудові башти. Напис запевняє, що у 1585 р. король Стефан збудував, а у 1785 р. король Станіслав довершив цю будівлю.

4. Вітряна брама (ми б її найменували Брамою з протягами :) ). Можливо, більш відома частина Кушнірської башти, ніж вона сама. Назвали так, бо за переказами крізь неї у 1711 р. проїжджав Петро І і йому вітром зірвало капелюха. На що він вигукнув: «Яка вітряна брама!»

До речі! Крізь цю браму до міста не лише російський цар заїжджав, а й Тарас Шевченко, якого у 1846 р. скерувала сюди у відрядження київська археологічна комісія.

5. Мальовничі краєвиди навколо башти Стефана Баторія у Кам’янці-Подільському та колоритні фото, які тут виходять.

Що ви побачите, відвідавши башту Стефана Баторія у наш час
    Гарний і дуже харизматичний історичний об’єкт, від якого віє історією. Знаходиться на території теперішнього Старого міста. Зможете сфотографуватись, погуляти околицями.
    Але, на жаль, хоч Семиповерхова башта і належить до пам’яток архітектури і охороняється державою ще з радянських часів, та потребує негайної реставрації. В середину ви не потрапите, бо приміщення занедбані і не використовуються за призначенням (як музей, наприклад).
    Туристи розповідають, що в середину башти можна зазирнути через одне з віконець нижнього ярусу, яке хтось самовільно відкрив. А там лише сміття та занепад.

Матеріал: md-ukraine

При використанні матеріалів інтернет-газети " Кам'янець LIVE" обов'язковим є посилання із зазначенням джерела "Кам'янець LIVE" та із використанням гіперлінка на "live-kp.com"

Создание сайта интернет газеты "Сайтостроитель" создание сайта | интернет-магазина