Середа, 23 вересня 2020
. 15 oC пасмурно

EUR 32.60/33.23 USD 27.95/28.35
ukenru

Новини мiста

Коли вибір має значення

Pin It

Кам’янець-Подільський століття здобував собі славу студентського міста. Центром студентських осередків завжди були університети. Саме в них вирувало життя та вимальовувалися перспективи розвитку. Але з часом змінювалося все – тільки університети залишалися тією сталою, яка відтягувала розвиток міста періоду СРСР. І в якийсь момент дипломи кам’янецьких вишів перестали котуватися на ринку праці.

Ситуація дещо змінилася, коли після багаторічного ректорства Анатолія Копилова колектив університету обрав Олександра Завальнюка. Університет отримав нове дихання: з’явилася низка нових спеціальностей, університет отримав статус національного і ім’я Івана Огієнка (велика заслуга в останньому належить Євгенії Сохацькій).

Заміна керівника відбулася несподівано; ректором став Сергій Копилов. Період розвитку змінився періодом повільного завмирання у зоні комфорту. І не те, щоби все погано, але все ж поступово розвиток університету зупинився. Кількість студентів зменшується (і не треба про загальне зменшення абітурієнтів через погану народжуваність), в народі імідж університету почав скочуватися до фрази «а… колишній пєд…». Далі – крапка. Бо жодна реклама, жоден проморолик не здатні переконати людей у зворотному.

Сьогодні Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка отримав реальний шанс на модернізацію, бо вибори ректора – це завжди крок до змін. І важливо, щоб цей крок був зроблений у потрібному напрямку.

На посаду ректора претендують Сергій Копилов, Володимир Кшевецький та Олександр Федьков. Оскільки сьогодні вибори ректора вийшли за межі внутрішньої справи університету, проаналізуємо кожного з кандидатів.


Сергій Анатолійович Копилов (1963 р.н.), як свідчить Вікіпедія, – український історик-славіст, історіограф, доктор історичних наук, професор. Син Анатолія Копилова (багаторічний ректор Кам’янець-Подільського університету). З 30 січня 2013 року – ректор Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

За його ректорства університет принаймні не втратив статус національного, здобув кілька місць у різних рейтингах, вчасно виплачував заробітну плату викладачам і… все. Що університет втратив? – Відчуття руху вперед і зв’язок між запитами потенційних роботодавців і результатами підготовки студентів.


Володимир Сергійович Кшевецький (1982 р.н.) – кандидат філологічних наук, до 2019 року – декан факультету іноземної філології. Молодий, перспективний, прагне змін, про що постійно наголошує у дописах в мережах facebook та Instagram. За період його деканства на факультеті було відновлене  функціонування польської філології, йдеться в матеріалі видання "Ключ".

Подібних дописів на сторінці Володимира Кшевецького дуже багато: починаючи від загальної критики ректора і завершуючи переходом на особистості до колишніх колег із факультету іноземної філології. Виникає логічне запитання, навіть два:

1. Чи Володимир Кшевецький дійсно прагне змін університету? Чи мова виключно про особисту помсту?

2. Чи може бути ректором університету людина, яка публічно паплюжить усі досягнення університету, виносячи на загальне обговорення внутрішню організацію роботи університету?

 


Олександр Миколайович Федьков (1962 р.н.)  – доктор історичних наук, завідувач кафедри. Виконував обов’язки заступника декана історичного факультету з виховної роботи. Працював на посадах проректора з заочного навчання і проректора з науково-педагогічної роботи КПНУ імені Івана Огієнка. Людина слова та людина дії. Основними рисами його передвиборчої кампанії є відкритість і зміни. Причому чи не єдиний кандидат, який у своїй програмі не просто накреслив можливі зміни університету, але й прописав можливі шляхи пошуку коштів на втілення реформ і модернізацію університету. Мова не йде про тут і зараз – мова йде про поступову, покрокову модернізацію, яка забезпечить славне функціонування КПНУ імені Івана Огієнка ще на найближчі сто років.

Варто зазначити, думку про кандидата легко сформувати і завдяки відгукам студентів про нього. Один з прикладів:  Максим Сльозкін  (студент К-ПНУ) про Олександра Федькова:

«Хоч і маленька, але все ж приємність про яку хочеться розповісти. Точніше, поділитися із вами.

Мені пощастило одного весняного дня зустрітися у корпусі рідного історичного факультету з людиною, котра змінила моє бачення на певні речі.
Я ніколи б і уявити не міг, що буду на четвертому курсі писати дипломну роботу з теми, яка насправді мені подобається.

А все почалося тоді, коли я, одного весняного ранку на коридорі рідного історичного факультету зустрівся з Олександром Миколайовичем Федьковим. Він запропонував писати курсову роботу, та окреслив це так: "...працюватимемо з пресою початку ХХ ст., дивитимемося на ставлення до російського царя, на події, що відбувалися, порівнюватимемо їх...".

Мабуть, назавжди я запам'ятаю ці слова про "добре обдумайте цю пропозицію, обміркуйте все". Я вирішив спробувати. Уявіть, як я здивувався, коли почув про те, що професор допомагатиме не лише в літературі (а скільки він мені її для роботи надав), а й з укладанням плану роботи, опорного плану розділів.
Одним словом, Олександр Федьков зробив для мене науку не нудною рутиною, а насправді цікавим заняттям.

До прикладу, вчора, до міста Кропивницького надіслали наукову роботу на Всеукраїнський конкурс. Це, насамперед, завдяки демократичній співпраці. Я вперше бачу професора, котрий значну частину роботи на текстом проводить разом зі студентом. Цікаво, що він не є авторитарним контролером, а - менеджером, який направляє твої сили у раціональне русло.»

Тому вибори ректора – це вибір шляху університету на найближчі 5 років. Якщо нічого не змінювати, ми втратимо університет. Але як змінювати – це вибір власне тих, хто навчається і працює в університеті, бо, як зазначає у кожному своєму дописі один із кандидатів на посаду ректора, університет – це ми!

При використанні матеріалів інтернет-газети " Кам'янець LIVE" обов'язковим є посилання із зазначенням джерела "Кам'янець LIVE" та із використанням гіперлінка на "live-kp.com"

Создание сайта интернет газеты "Сайтостроитель" создание сайта | интернет-магазина