П'ятниця, 28 лютого 2020
. 4 oC пасмурно

EUR 26.60/27.18 USD 24.25/24.64
ukenru

Новини України

«Чорна середа»: не Перл-Харбор, але це заспокоює мало

Тепер справа вже може перейти до нового рівня протистояння: регіональної війни на Близькому Сході.

Різдвяні свята в Україні перервалися сумною звісткою про загибель українського авіалайнера в Ірані, країні, що зараз перебуває у центрі уваги світової спільноти. Серед загиблих громадяни 7 країн, тому це міжнародне лихо.

Деталі трагедії встановить слідство, але її політичні наслідки можуть бути по-різному витлумачені в період відсутності об’єктивної інформації. І в цьому є найбільша небезпека, оскільки іранські лідери у стані гніву і без цього вдаються до авантюр. 

Отже, іранське вище політичне керівництво на чолі з рахбаром Алі Хаменеї вночі 8 січня вчинило рішучий вчинок. Попри рекомендації іранських військових радикальні політики в Тегерані вирішили піти на ескалацію з США та здійснили ракетні удари по двох американських військових базах в Іраку. Точна цифра втрат з боку США встановлюється.

Замість "холодної помсти" про, яку говорив новий керівник "аль-Кудс" Есмаїл Гаяні кілька днів тому, що означало б загострення proxy-war в регіоні, іранський лідер пішов на радикальний крок швидкої відплати. Іраном здійснено відкритий акт війни проти США.

Хаменеї цим поставив президента США Дональда Трампа перед найскладнішою дилемою його президентства. Її можна звести до запитання: чи треба прирівнювати удар по базах США цієї ночі до історії з японською атакою на Перл-Гарбор 1941 року та оголошувати відкриту війну Ірану? Або це лише епізод тривалої конфронтації з іранцями, політику яких США відкрито класифікують як терористичну?

Хаменеї цим поставив президента США Дональда Трампа перед найскладнішою дилемою його президентства

Оскільки напад Ірану на бази США не є на 100% віроломним, то це точно не повний еквівалент Перл-Гарбор. Але що ж це таке? Це чергова серія ракетної війни, яку Тегеран вже давно веде через своїх союзників-проксі на всьому Близькому Сході. Терористи ХАМАС та Хізбалли, що мають тісні зв’язки з Тегераном ведуть ракетні обстріли території Ізраїлю. Терористи "Ансар Аллах", спонсоровані іранцями, з єменської території обстрілюють Саудівську Аравію та погрожують зруйнувати Мекку та Медину. Отже, тепер настала черга і США, проти яких Іран виступив напряму.

Як раніше відбувалася реакція союзників США на ракетні обстріли їхніх територій? Ізраїль давав відповідь у вигляді контртерористичних операцій, таких як "Зведення рахунків" (1992) "Грона гніву" (1996) проти Хізбалли, або у вигляді операцій "Литий свинець" (2008), "Хмарний стовп" (2012) або "Непохитна скеля" (2014). Мета цих операцій полягала в знищенні військової інфраструктури за допомогою якої ворог міг би наносити шкоду Ізраїлю. Отже, відповідь Ізраїлю була безумовно радикальною щодо ліквідації ракетної спроможності терористів.

У випадку з обстрілами Саудівської Аравії силами хуситами, то спочатку Ер-Ріяд у відповідь проводив масштабні авіабомбардування їхніх територій. Але це не зупинило бойовиків, і зрештою 2019 року вони обстріляли балістичними ракетами столицю королівства. Після цього сторони пішли на переговори та домовилися, що КСА припиняє авіаудари, а проіранські бойовики — обстріли ракетами. 

Бачимо тут сценарій ескалації, що через достатньо довгий період часу завершився підписанням режиму припинення вогню. Чи можна наразі ці приклади масштабувати до рівня протистоянням США та Ірану? Частково можна, але тут ведеться вже не асиметрична війна між державою та терористичною організацію, а між двома державами з асиметричними потенціалами.

Після підвищення ставки з боку Ірану, тепер справа вже може перейти до нового рівня протистояння: регіональної війни на Близькому Сході, а враховуючи ракетні можливості Тегерана, вона може буквально вийти за межі Ірану. Якщо Вашингтон вдасться до удару по ракетному потенціалу Ірану, то є сподівання, що в країні може початися ще й повстання проти режиму Хаменеї та повалення ісламської республіки. Наскільки це реально до сих пір досить складно сказати, хоча число невдоволених в країні зростає. Також можливі удари по нафтовій та енергетичній інфраструктурі Ірану з усіма похідними наслідками для світу.

Тепер справа вже може перейти до нового рівня протистояння: регіональної війни на Близькому Сході

Рахбар Хаменеї у поважному віці та має серйозні проблеми зі здоров’ям. Країна вже кілька років перебуває у стані прихованої боротьби за владу між вищими духовними ієрархами. Схоже, що 81-річний духовний лідер вирішив засвідчити, що все тримає під контролем та ще має порох у порохівницях. 

США ліквідували іранського генерала Касема Сулеймані: хто він такий і чому на нього полювали американці

Вбивство Сулеймані без відплати спростувало б цю тезу. Але той варіант відплати, що був обраний Тегераном навіяний жагою натовпу, що не може бути раціональним у своїх проявах. Ірраціональність (не плутати з нестандартними підходами) у політиці несе дуже катастрофічні наслідки. В таких умовах пригадуються слова президента США Герберта Гувера: "Старі оголошують війну, але воювати і гинути доводиться молодим".

Якщо Дональд Трамп втримається від спокуси швидкої помсти Ірану, то засвідчить різницю у стратегічному мисленні з іранським лідером Хаменеї. Стане його протилежністю, бо в стані гніву ухвалюються найгірші рішення. Можливо, найгірші в історії. 

Оригінал

При використанні матеріалів інтернет-газети " Кам'янець LIVE" обов'язковим є посилання із зазначенням джерела "Кам'янець LIVE" та із використанням гіперлінка на "live-kp.com"

Розсилка

Підпишіться на розсилку. Не пропустіть жодної новини.

Це не спам!
Создание сайта интернет газеты "Сайтостроитель" создание сайта | интернет-магазина