Понеділок, 13 липня 2020
. 18 oC переменная облачность

EUR 30.15/30.87 USD 26.85/27.25
ukenru

Новини України

За ціною цибуля перегнала «заморські» фрукти: чому здорожчала та чи варто чекати, що ціни впадуть

За ціною цибуля перегнала «заморські» фрукти, передає  видання LK  з посиланням на  сайт Є.

Ціни на овочі, які входять до так званого «борщового набору», цієї весни поповзли стрімко уверх. Особливо не приємно покупців здивувала цибуля. У соцмережах з’явилося уже чимало мемів на кшталт «Міняю 2 мішки цибулі на BMW», «Цибуля дорожча за банани – підкажіть рецепт борщу з бананами», «Українська цибуля таки обігнала американський долар» та інші. Хмельничани, як власне, українці загалом жартують про шалені ціни на овочі. Втім, від жартів до істини – не далеко, адже саме цибуля подорожчала у декілька разів, і нині ціни сягнули 30 гривень за кілограм.

На центральному продуктовому ринку в Хмельницькому до цибулі приціняється навіть той, хто не купує. Продавці жартують, мовляв, раніше всі цікавилися курсом долара, нині – цінами на цибулю. Втім, зізнаються, що «золотий» овоч уже трохи подешевшав. Пікові ціни були напередодні Великодня: якщо тоді за кіло цибулі правили 34-36 гривень, то нині – 28-32 гривні в залежності від розміру цибулин. До речі, чим більші цибулини – тим нижча ціна. Середня ж вартість, зазначена на переважній більшості цінників – 30 гривень. Можна знайти і за 26-27. Щоправда, такі овочі з дефектами, деякі можуть бути надгнилі, а вибрати продавці, як правило, дозволяють неохоче. У хмельницьких супермаркетах товар ще дорожчий – до 35 гривень за кіло цибулі.

Ціна за цибулю зелену – на рівні цін на цибулю ріпчасту, також коливаються в межах 30 гривень за кілограм.

Продавчиня овочів Світлана каже, що за рік здорожчали усі овочі та фрукти. Щоправда, на традиційно імпортовані банани, лимони, апельсини ціна зросла не надто відчутно – на декілька гривень.

«Торік навесні цибуля коштувала гривень 6-7, тож рахуйте, зросла десь уп’ятеро. Додала в ціні й морква. Була гривень 15 – нині вдвічі дорожча. На «екзотику» - банани, лимони ціна стабільніша. А от на овочах, звичних для нас, українців, справді видно велику різницю між тим, що було, і що є».

До розмови долучається покупець: «Учора повернувся з Польщі, купили цибулі для власних потреб. На наші гроші вийшло по 25 гривень за кілограм… Все ж дешевше, ніж у нас…»

На запитання, чому так різко виросли ціни на традиційний для українців овоч – тільки розводять руками, мовляв, зросли оптові ціни, уже не сезон тощо.

«Нащо вам цибуля - беріть капусту», - припрошує продавчиня Галина. І додає, що ціна на молоду капусту за тиждень впала більше, ніж вдвічі. Якщо перед Великоднем за кіло правили 30-35 гривень, то нині ціна кілограма капусти – 16 гривень.

«А звідки ваша цибуля?», - допитуємося таки про «овоч-делікатес». Запевняє, що з Херсона.

Та, насправді, вітчизняну ріпчасту цибулю нині на прилавках навряд вдасться знайти. На Хмельницькі ринки її завозять, здебільшого, з Казахстану. За інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, яке проводить фітоконтроль усіх імпортованих до нас овочів на митному посту «Хмельницький – центральний», з початку року в область було завезено 431 тонну ріпчастої цибулі. «Усі поставки – з Казахстану», - розповіла начальник відділу карантину рослин Держпродспожив служби в області Віра Моташко.

Власне, наповнення ринку цибулею з країн Азії - це не лише тенденція Хмельницького.

На думку експерта - голови Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, основна причина здорожчання вітчизняної городини полягає в тому, що держава втратила функцію прогнозування, планування і підбиття балансу. Городину вирощує перевожно населення та дрібні фермери, решту землі обробляють зернові гіганти. Тож свої запаси швидко закінчуються, і з початком овочевого дефіциту на українських прилавках оселилася цибуля пераважно з Казахстану та Узбекистану. І нинішній український ажіотаж неабияк «підігрів» ціни на азіатську цибулю: за останній час вони зросли втричі.

«На Хмельниччині традиційно під овочівництво по всіх категоріях господарств закладають 11-12 тисяч гектарів щороку. 99 відсотків припадає на населення, і лише один відсоток на сільгосппідприємства та фермерські господарства. Щоправда, яку саме площу закладають під цибулю, – визначити важко, адже Хмельниччина для вирощування цього овоча - не надто сприятливий регіон, як, наприклад, Херсонщина. Цибулю переважно вирощують для власних потреб. Наразі «свою» цибулю ми уже з’їли, тому доводиться імпортувати. Як правило, зі східних країн – Казахстану, Узбекистану. І, зрозуміло, що у ціну закладаються транспортні витрати. Тобто 70-80 відсотків від ціни якраз припадає на логістику», - каже Ванда Сердюк, начальник відділу організації виробництва продукції рослинництва та земельних відносин Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації.

Чи буде дешевшати ріпчаста цибуля і наскільки, кажуть, наразі спрогнозувати важко. Ціни можуть впасти десь в серпні-вересні, коли ринок наповниться вітчизняним овочем, який переважно в промислових масштабах вирощують на Херсонщині. І, звісно ж, коли з’явиться й наша подільська городина.

Сподіватися на занадто дешеві ціни на цибулю все ж не радять. Посадковий матеріал на ринку нині також – дефіцит, а ціни на цибулю-тиканку також зросли в декілька разів: якщо минулого року вартість посадкового матеріалу сягала 65-75 гривень, то нині за кіло правлять від 220 гривень.

Читайте також: На Сході України загинув військовий з Хмельницького

При використанні матеріалів інтернет-газети " Кам'янець LIVE" обов'язковим є посилання із зазначенням джерела "Кам'янець LIVE" та із використанням гіперлінка на "live-kp.com"

Создание сайта интернет газеты "Сайтостроитель" создание сайта | интернет-магазина