22.08.2019
. 16 oC пасмурно

EUR 27.60/28.35 USD 24.95/25.30
ukenru

Новини України

День захисника Вітчизни: Що це за свято і чому від нього відмовилися в Україні

З 2014 року в Україні скасували святкування 23 лютого

Протягом тривалого часу 23 лютого в Україні відзначали День захисника Вітчизни, однак з 2014 року наша країна відмовилася від цього свята. У українських військовиків з'явилося своє свято - День захисника України, яке відзначається 14 жовтня. При цьому 23 лютого досі святкують у деяких пострадянських країнах і вважають найголовнішим "чоловічим" святом.  

Що це за свято?

Святкування 23 лютого бере свій початок з 1918 року. Тоді, в січні, Рада народних комісарів Радянської Росії видала Декрет про створення Робітничо-селянської Червоної армії. 

10 січня 1919 року голова Вищої військової інспекції РСЧА Микола Подвойський надіслав до ВЦВК пропозицію відсвяткувати річницю РСЧА 28 січня. Однак його пропозицію отримали із запізненням і її не ухвалили. Тим не менше 24 січня Президія Мосради розглянула питання "Про влаштування свята в ознаменування річниці створення Червоної армії" та поєднала святкування з Днем червоного подарунка - 17 лютого. Але оскільки 17 лютого припало на понеділок, День червоного подарунка і, відповідно, річницю РСЧА відклали на найближчу неділю, тобто на 23 лютого.

Пізніше Йосип Сталін запропонував нове пояснення, чому свято відзначалося саме 23 лютого. Повідомлялося, що цього дня у 1918 році загони більшовиків розбили німецьку армію під Псковом. Але насправді в ці дні Червона армія капітулювала перед Німеччиною. На засіданні ЦК РСДРП(б) було схвалено ультиматум німецького командування. 

У 1922 році цю дату було офіційно оголошено Днем Червоної армії. Пізніше 23 лютого щорічно відзначалося в СРСР як День Радянської армії та Військово-морського флоту.

Після розпаду СРСР традиція святкувати 23 лютого залишилася, хоча свято і було перейменовано на День захисника Вітчизни.

Де святкують 23 лютого

У Білорусі визначено, що історія Збройних сил Республіки Білорусь почалася з народження Робітничо-селянської Червоної армії, якій "судилося зіграти вирішальну роль у становленні та збереженні державності країни". 23 лютого білоруські та російські військовослужбовці організовують спільні святкові заходи, присвячені Дню захисника вітчизни.

У Киргизстані та Росії 23 лютого вважається святковим неробочим днем. Примітно, що День захисника Вітчизни є вихідним на території самопроголошених "ДНР" і "ЛНР". У невизнаних Південній Осетії та Придністров'ї 23 лютого також вважають офіційним святом. А в Таджикистані на цю дату припадає День збройних сил.

В Абхазії 23 лютого відзначається, однак офіційно святковим днем він не є. У Вірменії, Естонії та Латвії влаштовують деякі святкові заходи, проте свято давно не є державним.

Святкування в Україні

У 1999 році тодішній президент України Леонід Кучма видав указ про відзначення Дня захисника Вітчизни 23 лютого. Тривалий час 23 лютого вважалося одним з головних "чоловічих" свят. Були три думки: що привітання мають адресуватися лише професійним військовикам (незалежно від статі); що треба вітати всіх, хто так чи інакше був причетний до армії; і що це свято всіх чоловіків, включаючи хлопчиків і непричетних до армії.

У 2008 році президент Віктор Ющенко пропонував відзначати День захисника Вітчизни 29 січня - день битви під Крутами. Але цю ініціативу не було підтримано.

З початком російської агресії указ президента Кучми втратив чинність. У 2014 році, на святкуванні Дня Незалежності, чинний президент Петро Порошенко заявив про те, що Україна відтепер буде відзначати день захисників за власним календарем. А вже у 2015 році святкування Дня захисника перенесли з 23 лютого на 14 жовтня. 

Цю дату було вибрано не випадково, адже саме на 14 жовтня припадає свято Покрови Пресвятої Богородиці, яка вважається покровителькою запорізького козацтва. Крім того, 14 жовтня – дата створення Української повстанської армії.

Тепер День захисника України є офіційним державним святом і вихідним. Також варто зазначити, що цей день перестає бути суто "чоловічим", оскільки в захисті й обороні держави активно беруть участь як чоловіки, так і жінки.

При використанні матеріалів інтернет-газети " Кам'янець LIVE" обов'язковим є посилання із зазначенням джерела "Кам'янець LIVE" та із використанням гіперлінка на "live-kp.com"

Розсилка

Підпишіться на розсилку. Не пропустіть жодної новини.

Це не спам!

© "Сайтостроитель - створення сайту інтернет-газети "

Создание сайта интернет газеты "Сайтостроитель" создание сайта | интернет-магазина