26.08.2019
. 18 oC ясно

EUR 27.55/28.30 USD 24.95/25.30
ukenru

Новини України

Ризик онкології тим вищий, чим старшим стає населення

4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку, передає ТСН.

4 лютого у всьому світі відзначають Всесвітній день боротьби проти раку. І боротися дійсно є з чим. В Україні, наприклад, тільки у 2016 році, за даними Національного канцер-реєстру було зареєстровано майже 136 тисяч нових випадків захворювання на злоякісні новоутворення. Рак нині не просто страшний, а й нерідко смертельний діагноз. Втім, медицина не стоїть на місці. В сучасному світі існує певний перелік профілактичних заходів, які важливо не тільки знати, а й дотримуватися.

ТСН.ua обговорив, чому онкологічні захворювання є одними з невирішених викликів сучасності, чи можна уникнути цієї хвороби та хто перебуває у підвищеній групі ризику, з онкохірургом, завідувачем відділення онкології МК "Добробут"  Кирилом Бурмичем.

Чи правильне твердження, що щорічно поширеність онкологічних захворювань стає вищою? Якщо так, чому?

Безумовно, тут є кілька чинників, які на це впливають. І це стосується не тільки нашої країни, а й високорозвинених країн загалом. Причина - загальне старіння населення в світі. У зв'язку з цим частота виявлення онкологічних захворювань у людей похилого віку стає значно вищою. Умовно кажучи, чим довше люди живуть, тим вища ймовірність виявлення у них онкологічних захворювань.

Чисто статистично, якщо подивитися на всі злоякісні новоутворення - вони найчастіше розвиваються в літньому віці. Наприклад, в Італії середня тривалість життя жінок становить 84 роки. Імовірність розвитку злоякісного новоутворення висока.

В Україні дещо інша статистика, оскільки у нас превалюють зараз кардіологічні захворювання і тривалість життя значно нижча. Тобто основна проблема - інсульт, інфаркт. Але в структурі захворюваності онкологічні захворювання з'являються все частіше. Плюс, другий момент, це все ж таки пов'язано з тим, що Виявлення захворювань стає вищим у зв'язку з тим, що рівень надання медичної допомоги все ж зростає, незважаючи на багато факторів. Інформованість населення зростає.

Яка статистика онкологічних захворювань в Україні?

В Україні рівень захворюваності за 2016 рік склав 375 осіб на 100 тис. населення.

Порівняно з іншими країнами - цифри вищі?

Вони значно нижчі, ніж в розвинених країнах.

Які види раку найпоширеніші?

Це залежить від віку людини. У дітей найчастіше розвиваються лейкемія і пухлина головного мозку. У дорослих чоловіків частіше зустрічається рак легенів, передміхурової залози, меланома, рак шлунка та ободової прямої кишки. У жінок дещо інша структура захворюваності, у них на першому місці молочна залоза, меланома, тіло матки, ободова кишка, шийка матки, пряма кишка, яєчники. Структура пов'язана зі статтю і віком. Від віку залежить, у молодих людей частіше зустрічається рак яєчників і лімфома Ходжкіна, у молодих дівчат - лімфома і щитовидна залоза. У чоловіків, старших від 75 років на першому місці передміхурова залоза, у жінок - злоякісні новоутворення шкіри.

Яких профілактичних заходів можна вжити, щоб запобігти захворюванням?

Є два типи профілактики: первинна і вторинна. До первинної належить, наприклад, попередження на пачках сигарет, що курити шкідливо. Достовірно відомо, що захворювання на рак легенів асоційоване з курінням, і 80% хворих - це курці. Вторинна профілактика - це скринінг. Це виявлення злоякісних новоутворень у загальній популяції населення. Йдеться про обстеження здорових людей. На жаль, скринінг ефективний при 4-5 видах онкозахворювань.

Скринінг ефективний при раку шийки матки. Насамперед це вакцинація хлопчиків і дівчаток у віці від 9 років до початку статевого життя, тому що рак шийки матки виникає з вірусом папіломи людини, тому роблять щеплення від ВПЛ. Скринінг ефективний у віці від 26 років у жінок - це ПАП-тест, який потрібно робити щорічно для раннього виявлення раку шийки матки.

Друге захворювання, за якого скринінг ефективний, - це рак молочної залози. Жінкам, старшим від 45 років необхідно робити мамографію і, якщо в анамнезі у пацієнта серед близьких родичів були якісь злоякісні новоутворення, робити це необхідно раніше. І само собою самостійний фізикальний огляд. Скринінг ефективний при раку товстої кишки. Цей вид раку зараз виходить на провідні позиції, в цьому випадку роблять імуногістохімічний тест на приховану кров. Його слід робити всім людям від 45 років. Або колоноскопія раз на 10 років.

Курцям у віці від 55 до 74 років потрібно робити низькодозову комп'ютерну томографію легень, щоб виявити рак легенів на ранній стадії. А при раку передміхурової залози, який часто виникає у літніх чоловіків, робити рутинний скринінг виявилося не рекомендовано. Тільки якщо людина перебувуає в середній або високій групі ризику. В цьому випадку і у випадку з раком молочної залози, якщо обстежити всіх здорових людей, можна виявити величезну кількість новоутворень, які виявляться злоякісними, і буде багато хибнопозитивних результатів.

Виходить, безлічі випадків онкозахворювань можна було б запобігти або вилікувати, якби населення трохи уважніше ставилося до свого здоров'я?

Не тільки населення, якби це була б держпрограма, на держрівні, якби обізнаність населення була б вищою. Особливо це стосується сімейних лікарів, які б підвищували обізнаність людей, що скринінг необхідно робити.

Дуже важливий аспект - рання діагностика. Це поняття потрібно розділити зі скринінгом. Рання діагностика означає появу незвичайних симптомів, характерних для раку: кров у випорожненнях або в сечі, або у жінок при менопаузі кров з'явилася - якісь типові симптоми при онкологічних захворюваннях. І в цьому випадку якщо пацієнт вчасно звернувся до лікаря, захворювання потенційно виліковне. 3 стадія - важко піддається лікуванню, 4 стадія - вже довічне лікування.

Є неспецифічні симптоми для всіх видів раку: схуднення, втрата маси тіла, відсутність апетиту, загальна слабкість, нездужання.

При використанні матеріалів інтернет-газети " Кам'янець LIVE" обов'язковим є посилання із зазначенням джерела "Кам'янець LIVE" та із використанням гіперлінка на "live-kp.com"

Розсилка

Підпишіться на розсилку. Не пропустіть жодної новини.

Це не спам!

© "Сайтостроитель - створення сайту інтернет-газети "

Создание сайта интернет газеты "Сайтостроитель" создание сайта | интернет-магазина