24.08.2019
. 23 oC ясно

EUR 27.55/28.30 USD 24.95/25.30
ukenru

Новини України

Жінки в армії: Чи справді Україна зрівнялася з НАТО

 

В Україні нікого не здивуєш участю жінок як в Антитерористичній операції, так і в Операції Об'єднаних сил, але мало хто знає, наприклад, про жінок генералів Збройних сил України23 січня під час участі у панельній дискусії Українського дому у Давосі віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що у Збройних силах України сьогодні служить майже такий самий відсоток жінок, як в арміях НАТО, пише  depo.ua

"У нас нині 10,6% Збройних сил складають жінки. Це дуже близько до середнього показника армій НАТО, який складає 10,9%", – зазначила віце-прем'єр.

При цьому вона відзначила, що протягом останніх років вдалося зняти заборону на більш ніж 400 професій, які раніше вважалися "небезпечними" для жінок. Також був розширений список військових професій і звань, які можуть обіймати жінки, бо, за словами пані Климпуш-Цинцадзе, на початку війни ті з них, хто воював, були змушені записуватися бухгалтерами чи поварами.

Насправді, дискусії із приводу інтеграції жінок у збройні сили ведуться досить давно, у тому числі й в Україні.

Американська дослідниця Меді Сігел виокремила три групи чинників, що спричиняють інтеграцію жінок в армію: зміни збройних сил, зміни соціальної структури суспільства та зміни культури. Найголовнішим чинником є, звісно ж, перший. Під змінами у збройних силах дослідниця розуміє зміну концепції національної безпеки, воєнної технології, організаційної структури армії, призначення збройних сил та політики рекрутування військовослужбовців.

В Україні до недавнього часу як в ЗСУ, так і в інших військових формуваннях існувало "особливе" ставлення до жінки. Зокрема, законодавство суттєво обмежувало залучення жінок до виконання певних завдань, їхню участь в бойових діях, можливість займати певні посади.

Великий прорив у цьому питанні стався 6 вересня 2018-го року, коли Верховна Рада прийняла «Закон»  про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях".

Закон надає особам обох статей рівні можливості щодо укладення контракту на проходження військової служби, визначивши, що жінки можуть укладати контракт на проходження військової служби до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.

Крім цього, у законі закріплюється принцип, за яким жінки проходять військову службу на рівних засадах із чоловіками, що включає рівний доступ до посад і військовий звань та рівний обсяг відповідальності під час виконання обов'язків військової служби. Також скасовуються необґрунтовані обмеження щодо служби жінок у військовому запасі та проходження військових зборів чоловіками та жінками.

Вже згадана віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе 2 листопада 2018-го року навела цифри, згідно яких в ЗСУ понад 25 тисяч жінок проходять контрактну військову службу нарівні з чоловіками, з яких 3,4 тисячі – на офіцерських посадах. Більше того, Україна вже має перших жінок генералів: Людмилу Шугалей та Оксану Хоменко.

Людмила Шугалей, перша жінка генерал ЗСУ. 

Однак, хоч останніми роками зростає чисельність українських військовослужбовиць, особливо на службі за контрактом, жіночі активістки схильні вважати, що це пов'язано не з престижем самої служби, а більше з небажанням чоловіків займати малооплачувані посади. Окрім того, на їх думку, жінки досі займають переважно так звані "фемінізовані" спеціальності: медперсонал, фінансисти, логістика та зв'язок.

А що ж у світі? Якщо покопатись у світовій історії, то піонером з залучення жінок до збройних сил постає Канада – у 1895-му році жінок почали приймали на військову службу в мирний час не тільки у структури забезпечення, а й у бойові частини, а прийнятий у 1985-му році Закон про права людини сприяв тому, що жінкам стали доступними 75% військових спеціальностей.

 

При використанні матеріалів інтернет-газети " Кам'янець LIVE" обов'язковим є посилання із зазначенням джерела "Кам'янець LIVE" та із використанням гіперлінка на "live-kp.com"

Розсилка

Підпишіться на розсилку. Не пропустіть жодної новини.

Це не спам!

© "Сайтостроитель - створення сайту інтернет-газети "

Создание сайта интернет газеты "Сайтостроитель" создание сайта | интернет-магазина